Aug
29
2007
  • Share it:

Match schedule

Group A – Korea Republic, Peru, Costa Rica, Togo
Group B – Korea DPR, England, Brazil, New Zealand
Group C – Honduras, Spain, Argentina, Syria
Group D – Nigeria, France, Japan, Haiti
Group E – Belgium, Tunisia, Tajikistan, USA
Group F – Colombia, Germany, Trinidad & Tobago, Ghana

Group matches

18.08 1 Suwon 17.00h Costa Rica v. Togo
18.08 2 Suwon 20.00h Korea Republic v. Peru
18.08 3 Seogwipo 14.00h Korea DPR v. England
18.08 4 Seogwipo 17.00h Brazil v. New Zealand
19.08 5 Ulsan 16.00h Honduras v. Spain
19.08 6 Ulsan 19.00h Argentina v. Syria
19.08 7 Gwangyan 16.00h Nigeria v. France
19.08 8 Gwangyan 19.00h Japan v. Haiti
20.08 9 Changwon 17.00h Belgium v. Tunisia
20.08 10 Changwon 20.00h Tajikistan v. USA
20.08 11 Cheonan 17.00h Colombia v. Germany
20.08 12 Cheonan 20.00h Trinidad & Tobago v. Ghana
21.08 13 Suwon 17.00h Togo v. Peru
21.08 14 Suwon 20.00h Costa Rica v. Korea Republic
21.08 15 Seogwipo 17.00h New Zealand v. England
21.08 16 Seogwipo 20.00h Brazil v. Korea DPR
22.08 17 Ulsan 17.00h Syria v. Spain
22.08 18 Ulsan 20.00h Argentina v. Honduras
22.08 19 Gwangyan 17.00h Haiti v. France
22.08 20 Gwangyan 20.00h Japan v. Nigeria
23.08 21 Changwon 17.00h USA v. Tunisia
23.08 22 Changwon 20.00h Tajikistan v. Belgium
23.08 23 Cheonan 17.00h Ghana v. Germany
23.08 24 Cheonan 20.00h Trinidad & Tobago v. Colombia
24.08 25 Ulsan 17.00h Korea DPR v. New Zealand
24.08 26 Goyang 17.00h England v. Brazil
24.08 27 Ulsan 20.00h Korea Republic v. Togo
24.08 28 Seogwipo 20.00h Peru v. Costa Rica
25.08 29 Seogwipo 16.00h Honduras v. Syria
25.08 30 Gwangyan 16.00h Spain v. Argentina
25.08 31 Seogwipo 19.00h Nigeria v. Haiti
25.08 32 Goyang 19.00h France v. Japan
26.08 33 Cheonan 16.00h Belgium v. USA
26.08 34 Suwon 16.00h Tunisia v. Tajikistan
26.08 35 Ulsan 19.00h Colombia v. Ghana
26.08 36 Changwon 19.00h Germany v. Trinidad & Tobago

Round of 16:

29.08 37 Ulsan 17.00h1 C v. 3 A, 3 B or 3 F
29.08 38 Changwon 17.00h1 E v. 2 D
29.08 39 Suwon 20.00h 1 A v. 3 C, 3 D or 3 E
29.08 40 Gwangyan 20.00h 2 F v. 2 B
30.08 41 Goyang 17.00h 2 C v. 2 A
30.08 42 Gwangyan 17.00h 1 D v. 3 B, 3 E or 3 F
30.08 43 Seogwipo 20.00h 1 B v. 3 A, 3 C or 3 D
30.08 44 Cheonan 20.00h 1 F v. 2 E

Quarter-finals:

01.09 45 Seogwipo 16.00h Winner 37 v. Winner 38
01.09 46 Changwon 19.00h Winner 39 v. Winner 40
02.09 47 Cheonan 16.00h Winner 41 v. Winner 42
02.09 48 Goyang 19.00h Winner 43 v. Winner 44

Semi-finals:

05.09 49 Ulsan 19.00h Winner 45 v. Winner 46
06.09 50 Suwon 19.00h Winner 47 v. Winner 48

Play-off for third place:

09.09 51 Seoul 16.00h Loser 49 v. Loser 50

Final:

09.09 52 Seoul 19.00h Winner 49 v. Winner 50