Aug
17
2007
  • Share it:

FIFA U-20 World Cup, Canada 2007

Match schedule

Groups:

Group A – Canada, Chile, Congo, Austria
Group B – Jordan, Zambia, Spain, Uruguay
Group C – Portugal, New Zenland, Gambia, Mexico
Group D – Poland, Brazil, Korea Republic
Group E – Korea DPR, Panama, Argentina, Czech Republic
Group F – Japan, Scotland, Nigeria, Costa Rica

First phase

Date Match Venue Teams

30.06 1 Montreal Poland v. Brazil
30.06 2 Montreal Korea Republic v. USA
30.06 3 Ottawa Korea DPR v. Panama
30.06 4 Ottawa Argentina v. Czech Republic
01.07 5 Toronto Canada v. Chile
01.07 6 Burnaby Jordan v. Zambia
01.07 7 Burnaby Spain v. Uruguay
01.07 8 Victoria Japan v. Scotland
01.07 9 Victoria Nigeria v. Costa Rica
02.07 10 Edmonton Congo v. Austria
02.07 11 Toronto Portugal v. New Zealand
02.07 12 Toronto Gambia v. Mexico
03.07 13 Montreal USA v. Poland
03.07 14 Montreal Brazil v. Korea Republic
03.07 15 Ottawa Czech Republic v. Korea DPR
03.07 16 Ottawa Panama v. Argentina
04.07 17 Burnaby Uruguay v. Jordan
04.07 18 Burnaby Zambia v. Spain
04.07 19 Victoria Costa Rica v. Japan
04.07 20 Victoria Scotland v. Nigeria
05.07 21 Edmonton Austria v. Canada
05.07 22 Edmonton Chile v. Congo
05.07 23 Toronto New Zealand v. Gambia
05.07 24 Toronto Mexico v. Portugal
06.07 25 Montreal Czech Republic v. Panama
06.07 26 Ottawa Argentina v. Korea DPR
06.07 27 Ottawa Brazil v. USA
06.07 28 Montreal Poland v. Korea Republic
07.07 29 Burnaby Spain v. Jordan
07.07 30 Victoria Uruguay v. Zambia
07.07 31 Victoria Japan v. Nigeria
07.07 32 Burnaby Scotland v. Costa Rica
08.07 33 Montreal Portugal v. Gambia
08.07 34 Edmonton New Zealand v. Mexico
08.07 35 Edmonton Canada v. Congo
08.07 36 Toronto Chile v. Austria

Second phase

11.07 37 Edmonton 2 A v. 2 C
11.07 38 Toronto 1 D v. 3 B, E, F
11.07 39 Burnaby 1 B v. 3 A, C, D
11.07 40 Victoria 1F v. 2 E
12.07 41 Edmonton 1 A v. 3 C, D, F
12.07 42 Ottawa 2 B v. 2 F
12.07 43 Toronto 1 E v. 2 D
12.07 44 Montreal 1 C v. 3 A, B, F

Quarter-finals:

14.04 45 Toronto W 37 v. W 38
14.07 46 Edmonton W 39 v. W 40
15.07 47 Montreal W 41 v. W 42
15.07 48 Ottawa W 43 v. W 44

Semi finals:

18.07 49 Edmonton W 45 v. W 46
19.07 50 Toronto W 47 v. W 48

Play-off for third place:

22.07 51 Toronto L49 v. L50

Final:

22.07 52 Toronto W 49 v. W50